Jak zachować się podczas rozmowy o pracę?

Brak pracy to niezwykle stresujący czas – nie inaczej dzieje się przy jej zmianie. Jednym z czynników tego dyskomfortu jest potrzeba odpowiedniego zaprezentowania się podczas rozmowy o pracę. Jak się do niej przygotować i jak się zachowywać?

Rozmowa o pracę – jak się przygotować?

Wszystko powinno rozpocząć się od znajomości firmy. W dzisiejszych czasach poznanie swojego potencjalnego pracodawcy nie jest trudne – do znalezienia informacji wystarczy internet i znajomość serwisów społecznościowych. Znajomość danej firmy pozwoli lepiej zrozumieć, kogo oczekuje ona od swoich kandydatów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed rozmową o pracę?

  • Dostosowane CV – kluczem jest znajomość potrzeb stanowiskowych i stworzenie CV, które będzie najlepiej na nie odpowiadało.
  • Dobra znajomość tematu – warto być przygotowanym na pytania dotyczące stanowiska, jak i samej funkcji.
  • Stosowne ubranie – tutaj wiele zależy od samej firmy, stąd jej research jest tak ważny. Czasem luźny styl będzie lepszy od profesjonalnego.

Jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Trzeba postawić przede wszystkim na dopasowanie do rozmówcy. Każdy rekruter jest inny i warto być elastycznym w swoim postępowaniu. Nie należy udawać kogoś innego, jednak można zaprezentować się z różnych, równie prawdziwych perspektyw. Część osób będzie zadowolona z kogoś, kto ma dobre poczucie humoru, jednak inni mogą znajdować je nieprofesjonalnym.

Najlepszą opcją jest zacząć od pewności siebie i dawki profesjonalizmu, a następnie skupiać się na reakcjach rekrutera. Jeśli widzimy, że sam jest luźno nastawiony do rozmowy, możemy adaptować nasze zachowanie. Kluczem jest tutaj elastyczność.