Poszukiwanie pracy to czynność, która może sprawić trudność każdemu. Z zadaniem tym najczęściej mierzą się osoby, które zakończyły swoją edukację lub chcą zarobić pieniądze w okresie wolnym od nauki, czy innych obowiązków. Mówi się, że „praca szuka człowieka”, jednak jest to myślenie błędne.
Wybieranie odpowiedniej pracy dla siebie w pięciu krokach
Jeżeli chcemy znaleźć odpowiednią pracę dla siebie, musimy być aktywni w swoich czynnościach i podjąć kilka podstawowych kroków:
- zastanowić się jaka branża nas interesuję, w jakiej dziedzinie chcemy się rozwijać oraz zdobywać doświadczenie,
- scharakteryzować swoje predyspozycje, oraz rozpoznać w czym będziemy najlepsi,
- określić jaki czas chcemy przeznaczyć na pracę,
- wybrać kilka potencjalnych firm, w których pragniemy pracować oraz zdobyć na ich temat informacje i opinię pracowników,
- skontaktować się z rekruterami oraz przedstawić swoje możliwości w najlepszym świetle.
W dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, w których możemy poszukiwać informacje dotyczące pracy, należą do nich między innymi:
- urzędy pracy oraz agencje zatrudnienia, które znajdziemy w każdym powiecie,
- korzystanie ze środków masowego przekazu takich jak radio, telewizja czy prasa,
- internet, za pomocą specjalistycznych portali, stron z ogłoszeniami, grup w portalach społecznościowych,
- znajomości – większość osób pracuję, więc łatwo można otrzymać informację z pierwszej ręki.
Rozmowa kwalifikacyjna jest decydującym momentem w całym etapie zdobywania pracy. To jak się zaprezentujemy, może mieć kluczowy wpływ na to, czy otrzymamy pracę. Przygotowując się do spotkania, powinniśmy zapoznać się z ofertą firmy oraz ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy.
Stworzyć odpowiednie CV, czyli dokument przedstawiający w szczególności nasze doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności oraz zainteresowania. Sama rozmowa powinna przejść z naszej strony bezstresowo i z zachowaniem kultury. Znane są sytuacje, gdy aplikanci zawyżali swoje kompetencje. Praca jednak weryfikuje twoje zdolności, dlatego ważną sprawą jest, żeby nie kłamać i nie przechwalać się.